11. Fotoğraf Yarışması Başlıyor
Webshop olarak 20 yıla yaklaşan deneyimimiz ve her biri alanlarında uzmanlaşmış teknik kadromuzla hem kurumsal firmaların hem de bireysel kullanıcıların bilgisayar, bilişim ve internet ilgili sorunlarına çözümler buluyoruz.
Haber Detayı
23 Mart 2021 - Salı 20:02
 
Fikirtepe’de Vatandaş İsyanla Şükran Arasında Sıkıştı!
2005 yılından beri yılan hikayesine dönen Kadıköy Fikirtepe için Cumhurbaşkanı talimatı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni imar planlarının askıdan inmesine az bir zaman kala, yaşanan belirsizlikler yüzünden vatandaş isyanla şükran arasında sıkışmış durumda. Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Yasin Bektaş, konuyla ilgili vatandaşların talep ve şikayetlerini dile getirerek, bakanlığa seslendi.
GÜNDEM Haberi
Fikirtepe’de Vatandaş İsyanla Şükran Arasında Sıkıştı!

Kadıköy'ün gecekondu bölgesi olan Fikirtepe, 2005 yılında “Özel Proje alanı”, 2007'de “Kentsel Dönüşüm Alanı”,  Bakanlar Kurulunun 2013 tarihli kararıyla da “Riskli alan” ilan edilmişti. 2014 yılında söz konusu mahalle için acele kamulaştırma kararı çıkmış ve bu sırada yapılan birçok plan değişikliği mahkemeden dönmüştü. En son 2017 tarihli plan değişikliği de 2019’da İstanbul 6. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmiş ve Fikirtepe riskli alanı ile çevresi plansız kalmıştı. Son olarak 23 Kasım 2020'de Cumhurbaşkanı talimatı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da 134 hektarlık Fikirtepe riskli alanı ve çevresinin 1. Etap olarak belirlediği kısmı için yeni plan teklifi hazırlamış ve askıya çıkarmıştı. 

 

 

FİKENTDER, ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NI UYARDI

 

 

 

Şimdilerde askı süresi bitmek üzere olan 134 hektarlık Fikirtepe riskli alan plan teklifi ile ilgili vatandaşın kafasının karışık olduğunu söyleyen, FİKENTDER ''Fikirtepe Kentsel Dönüşüm'' Dernek Başkanı Yasin Bektaş, Master Plan ve Plan Notlarına yönelik çekincelerini vatandaşlardan gelen şikayet ve tereddütler üzerine maddeler halinde sıraladı, bakanlığın boşalt tebligatlarını göndermeden önce, çekincelerin giderilmesi noktasında talep ve uyarılarda bulundu

 

 

Askı sürecinin sona ermesinin ardından başlatılacak olan boşaltma süreciyle ilgili vatandaşlara iç rahatlatıcı bilgilerin şifahen verildiğine dikkat çeken FİKENTDER Başkanı Yasin Bektaş, “Verilen taahhütlerin plan notlarına ekli ve yazılı olarak sunulmasını talep ediyoruz” diyerek, vatandaşın kafasına takılan ve Fikirtepe Plan Notlarında yazılı ayrılmaz bir ek olarak görmek istedikleri hususları belirtti. 

 

 

 

 

FİKİRTEPELİLERİN ÇEKİNCELERİ VE TALEPLERİ NELER? 

 

1- Fikirtepe 1. Etap Master ve Plan Notlarında brüt ve emsal harici alanlar belli olmasına rağmen, vatandaşa arsasının karşılığında verilecek Net Emsal oranı belli değil 

 

2- Yapılacak projede vatandaşın arsası karşılığı işin sahibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, üstlenicisi bizim de taleplerimiz doğrultusunda TOKİ iştiraki Emlak Konut'un vatandaşla yapacağı paylaşım oranı belli değil. Bakanlık iş sahibi ve planlayıcısı olarak, boşalt tebligatları öncesi bu bölgeye özel olarak yapılan plan notları çalışması içerisinde iş sahibi olarak net emsalle beraber paylaşım oranını da belirleyerek eklemelidir. 

 

3- Kentsel dönüşüm kapsamında olmasına rağmen, Bakanlık Fikirtepe'de bugüne kadar hiçbir kira desteği sunmadı. Bundan sonra işin üstlenicisi olarak şifahen kiraları ödeyeceğini belirtse bile, kanunlarda geçerli olan afet riskli alanlarda ödenen 38 aylık kira ödeme süresinin yada iş bitimine kadar olacak şekilde, Fikirtepe özeline ve İstanbul Şartlarına göre uyarlanmış kira bedelleriyle beraber yazılı olarak sunulması beklenmektedir. 

 

4 - Fikirtepe 1. Etap Master plan ve plan notlarında mahkemelerin iptal gerekçeleri ve yaşamsal alanların oluşturulması adına artırılan yeşil, sosyal donatı alanları ve yollardan dolayı özellikle bu alanlara denk gelen parsel sahipleri başta olmak üzere hiç bir vatandaşın hak kaybına uğramadan diğer yakın adalardaki projelerden haklarının plan notlarında yazılı emsal ve oranlarla alacağı özellikle belirtilmelidir. 

 

5- Bakanlık işin sahibi ve üstlenicisi olarak, resmi boşalt tebligatlarını göndermeden önce vatandaşların hangi projelerden, nasıl ve hangi usulle haklarının belirlenip teslim edileceğini açık ve net bir şekilde ifade etmelidir. Bu durum hiç bir kimse yada kurumun keyfiyetine bırakılmayacak şekilde plan notlarına ekli ve yazılı olarak netleştirilerek ilan edilmelidir. 

 

6- Fikirtepe kentsel dönüşüm ve afet riskli alan kapsamında ayrılan 1. Etap haricinde 2. ve 3. Etap sahalarında da her ne kadar master plan çalışması hazır olmasa bile mevcut plan notlarındaki uygulama şartları dahilinde yapılaşabileceğinin yazılı olarak belirtilmesi ve iş yapmak isteyen firmaların önünün açılması 

 

7- Fikirtepe kentsel Dönüşüm ve afet riskli alan kapsamında 2. ve 3. Etap içerisinde bulunan, evleri yıkılan ama mevcut firmalar tarafından inşaatları devam etmeyen ve kiraları da ödenmeyen vatandaşların haklarının da bu plan kapsamında Emlak Konut tarafından aynı eşdeğer zaman içerisinde başlanarak bitirilmesi ve yaşanan mağduriyete son verilmesi 

 

8- Fikirtepe'de Emlak Konut haricinde bakanlığın şartlarını yerine getirerek iş yapma yönünde taahhütte bulunan firmaların verdikleri teminat kapsamına kira ödemelerinin de alınması 

 

9- 6306 sayılı kanun ve 6/A maddesi kapsamında yapılması düşünülen toplu sözleşme fesihleri sonrası tüm şerhlerin kaldırılıp, firmalara verilen bazı arsa temliklerinin geri alınacağı, ilgili firmalar ile ilgili sözleşmeden doğan geçmiş alacaklar haricinde gerek kalmayan tüm davaların da düşürülerek ilgili firma ile vatandaşın bağının tamamen bitirileceği ve emlak konut çatısı altında yapılaşma sonrası sözleşmesi fes edilen eski firmanın vatandaştan herhangi bir hak talebinde bulunamayacağı bu uygulama kapsamında vatandaşın kanuni koruma altına alınacağı yazılı olarak belirtilmelidir.  

 

10- Fikirtepe'de arsa ya da daire satın aldığını elinde resmi evraklarla ispat eden vatandaşlar da dahil olmak üzere, mevcutta Fikirtepe'de yaşayan tüm hak sahibi vatandaşların, mevcut haklarından feragat etmesine sebep olan yeni vaat ve taahhütlerin tamamının, bakanlık tarafından ilgili plan notlarında ayrılmaz yazılı bir ek olarak ilan edilmelidir. 

 

 

BELİRSİZLİKLER GİDERİLMEDEN EVLERİMİZİ BOŞALTMAYACAĞIZ

 

 

134 hektarlık Fikirtepe riskli alanı ve çevresinin 1. Etap olarak belirlediği kısmı için yeni plan teklifi hazırlanması kararından ve çalışmalarından ötürü başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Murat Kurum'a müteşekkir olduklarını belirten, ''Fikirtepe Kentsel Dönüşüm'' FİKENTDER Derneği Başkanı Yasin Bektaş, “Mevcut şartlar ve belirsizlikler altında hiç bir vatandaşın evini boşaltmasına rızalığımızın olmadığını net bir şekilde deklare ediyoruz” dedi. 

 

Geçmişten bu zamana kadar Fikirtepelilere verilen ama çeşitli sebeplerle gerçekleşmeyen bazı söz ve vaatler göz önüne alındığında, vatandaşların güncel ekonomik ve pandemi süreci içerisinde yaşadığı sıkıntılara yenilerinin eklenmemesi için yetkilileri uyardıklarını söyleyen Bektaş, “Tüm vatandaşlarımızı belirttiğimiz uyarı ve gerekçeler ışığında ilgili maddeleri sıralayarak askıda bulunan Fikirtepe Plan Notlarına itiraz etmeye davet ediyoruz. 10 maddelik beklenti ve çekincelerimize yönelik  bakanlığın yaptığı ve yapacağı açıklamaların Fikirtepe 1. Etap Plan notlarına  resmi yazı olarak eklenmesini talep ediyoruz. Bu hususların düzeltilmesi, plan notlarına ekli ve yazılı olarak sunulması yönünde vatandaşların da talepkar olmasını tavsiye ederek, yetkilileri uyarıyoruz.” İfadeleriyle açıklamasına son verdi. 

 

FİKİNTDER Başkanı Yasin Bektaş'ın açıklamasının tam metnine linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: FİKİNTDER, Yasin Bektaş, Kadıköy Fikirtepe Kentsel Dönüşüm, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kadıköy Belediyesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1