11. Fotoğraf Yarışması Başlıyor
Webshop olarak 20 yıla yaklaşan deneyimimiz ve her biri alanlarında uzmanlaşmış teknik kadromuzla hem kurumsal firmaların hem de bireysel kullanıcıların bilgisayar, bilişim ve internet ilgili sorunlarına çözümler buluyoruz.
Haber Detayı
22 Aralık 2020 - Salı 18:25
 
Türk ürünlerine Ermeni yasağı, olası ticari canlanmaya gölge düşürüyor
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ermenistan'a sınır kapılarının açılması olasılığını öne süren açıklamalarının ardından, Ermenistan hükümetinin 20 Ekim'de Türk mallarının ithalatını yasaklayan kararının ortaya çıkmasıyla bozuldu. Ermenistan hükümeti kararında “Türk menşeli mallar 31 Aralık 2020'den itibaren yasaklanacak” dedi.
EKONOMİ Haberi
Türk ürünlerine Ermeni yasağı, olası ticari canlanmaya gölge düşürüyor

Türk ürünlerine Ermeni yasağı, olası ticaret canlanmasına gölge düşürüyor

 

Türkiye Cumhurbaşkanları Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 10 Aralık 2020'de Azerbaycan'ın Bakü kentinde Dağlık Karabağ ihtilafının zaferi münasebetiyle askeri geçit törenine katıldı.

 

https://www.duvarenglish.com ‘dan K. Murat Yıldız’ın haberine göre, daha önce bilinmeyen bir Ermeni yasağının Türk malları üzerinde yaygın bir şekilde dolaşıma girmesi üzerine, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ticari ilişkilerin yenilenmesi umutları, ortak sınırın potansiyel olarak yeniden açılmasına ilişkin açıklamalarının suya düşmesine neden oldu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü'ye yaptığı ziyaretin ardından 10 Aralık'ta, Azerbaycan'la 44 gün süren çatışmasının ardından Erivan'ın bölgesel barışa yönelik olumlu adımlar atması halinde Türkiye'nin sınır kapılarını Ermenistan'a açabileceğini duyurdu. Türkiye-Ermenistan sınırı 1993 yılından beri kapalı olduğundan, bu tür bir iyimserlik Türk ve Ermeni işadamları tarafından memnuniyetle karşılandı.

 

Ancak bu iyimserlik, Ermeni hükümetinin 31 Aralık'tan itibaren Türk mallarının ithalatını yasaklayan kararının farkına varmasıyla ortadan kalktı. 20 Ekim'de Ermenistan hükümeti tarafından açıklanan karar, eksiklik nedeniyle fark edilmedi.

 

Ermenistan hükümetinin kararında “Türk menşeli mallar 31 Aralık 2020'den itibaren yasaklanacak” dedi.

 

1993'ten beri ülkeler arasında kapalı sınıra rağmen, Ermenistan ile Türkiye arasındaki ticaret hiçbir zaman durmadı.

 

 

Ermeni İstatistik Kurumu'na göre, Türkiye'nin Ermenistan'a ihracatı son 10 yılda 2 milyar doları aştı. Yine de uzmanlar, gerçekte Türk mallarının, özellikle giyimin toplam ithalatının, Ermeni vatandaşlarının Türkiye'de tekstil ürünleri satın alıp evlerinde sattıkları sözde "bagaj ticareti" ni içerdiğine dikkat çekiyorlar.

 

“Ermenistan'ın Türkiye pazarında satabileceği pek çok ürünü var”

 

Türk-Ermeni işadamı Nurhan Çetinkaya, Duvar English'e “Ermenistan'da sıradan bir bakkal veya giyim mağazasına gittiğinizde Gürcistan üzerinden gelen çok sayıda Türk ürünü görüyorsunuz” dedi.

 

 

"Ermenistan aynı zamanda İran pazarına açılan bir kapıdır. Ülkenin İran'la Türkiye'ye de fayda sağlayabilecek belirli ticaret anlaşmaları vardır. İran ve Gürcistan hükümetleri Türkiye'den Ermenistan'a giderken kamyon başına 600-700 ABD doları talep ediyor. Bu çok büyük miktarda para. Türkiye'den Ermenistan'a her yıl 50 bin kamyon giderse bunu 700 USD ile çarpın, ne demek istediğimi anlarsınız ”diye devam etti.

 

Çetinkaya, iki ülke arasındaki ticari ilişkilere yönelik projeksiyonlarını, “Farklılıklar çözüldüğünde iki ülke arasındaki ticaret hacminin radikal bir şekilde artma kapasitesine sahip olduğuna inanıyorum. Ermenistan'ın Türkiye pazarında satabileceği pek çok ürünü var. Her iki taraf için de bir kazan-kazan durumu olur. "

 

Türkiye-Ermeni ticaret ilişkilerinin derinleşmesi konusunda herkes bu kadar iyimser değil.

 

Erivan'daki Ermeni Devlet Üniversitesi'nden bir Ermeni ekonomi profesörü Duvar English'e yaptığı açıklamada, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ticari ilişkilerin iyileştirilmesi fikrini desteklediğini söyledi. Bununla birlikte, ilişkilerin iyileşme olasılığından bıktığını ifade ederek, "Bir çocuğun Noel Baba'ya inanmak istediği gibi buna inanmayı çok isterdim" dedi.

 

Profesör, geçmişte Türkiye'nin Ermenistan ile ilişkilerinin hep Karabağ meselesine bağlı olduğunun altını çizerek, “Ancak Azerbaycan askeri başarısından sonra Türkiye'nin Ermenistan'a elini uzatmaması için bir neden yok. Bu elin sarsılmayacağına inanıyorum"

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye-Ermeni ticaret ilişkilerini, Ermeni işadamı Nurhan Çetinkaya,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1