Webshop olarak 20 yıla yaklaşan deneyimimiz ve her biri alanlarında uzmanlaşmış teknik kadromuzla hem kurumsal firmaların hem de bireysel kullanıcıların bilgisayar, bilişim ve internet ilgili sorunlarına çözümler buluyoruz.
Zeytinburnu Belediye Başkanı Arısoy, “Verdiğim sözleri tutmuş olmanın iç huzuru ile karşınızdayım”

Zeytinburnu Belediye Başkanı Arısoy, “Verdiğim sözleri tutmuş olmanın iç huzuru ile karşınızdayım”

CHP

CHP'li meclis üyesi görevden uzaklaştırıldı

Bakırköy’de Bir Devir Daha Kapanıyor!  Artık Huzur Evi Hizmeti Verilmeyecek!!!

Bakırköy’de Bir Devir Daha Kapanıyor! Artık Huzur Evi Hizmeti Verilmeyecek!!!

CHP

CHP'de Deprem!!! 3 Milletvekili istifa etti!!!

Boğaziçi Üniversitesi taşınacak mı? Üniversite iddiaları cevapladı

Boğaziçi Üniversitesi taşınacak mı? Üniversite iddiaları cevapladı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Serdar Ortaç ile muhteşem söyleşi
Serdar Ortaç ile muhteşem söyleşi
Geçmek yasak ama bedava
Geçmek yasak ama bedava
Yazı Detayı
08 Şubat 2021 - Pazartesi 18:00
 
Veri İhlali Sorunu
Berk ANAKIZ
berk.anakiz@webshop.com.tr / www.webshop.com.tr
 
 

Veri İhlali Sorunu

Malum, çağımız artık Teknoloji Çağı olarak geçiyor. Teknoloji, insanların hayatını kolaylaştırmaya yönelik pek çok pozitif bileşeni içinde barındırsa da diğer yandan büyük sorunlar da yaratabiliyor. Çoğunlukla kişisel hesaplarınıza ve banka bilgilerinize yönelik bu sorunlar bazen sizden kaynaklanmıyor da olabilir. Yine de konuyu iyi takip etmeli ve en azından kendi adınıza kontrollü davranarak hasar almadan ya da en az hasarla sorundan kurtulmalısınız.

 

Dedik ya, sorun sizden kaynaklanmıyor olabilir. Yani sizin alış veriş yaptığınız bir e-ticaret sitesi, bilet aldığınız hava yolu firması, şu ara pek mümkün olmasa da konakladığınız otel gibi kartınızı ya da kişisel bilgilerinizi kullandığınız firmalar veri ihlaline uğramış olabilir. Onlar açısından toplu bir veri ihlali söz konusu olmakla birlikte sizin açınızdan bu kişisel ve mali bilgilerinizin tam anlamıyla çalındığı büyük bir sorun bu.

Veri ihlali sorunu yaşayan bir firmadan yaptığınız işlemlerle ilgili hızlıca yapmanız gereken bazı şeyler mevcut.

 

Öncelikle hangi bilgilerinizin çalındığını belirlemeye çalışın!

Hiçbir bilgi önemsiz diye düşünmeyin. Ad soyad ya da adres bilgileriniz çok da önemli değilmiş gibi gelebilir size ama bunlar bile başınızı belaya sokmaya yeter. Son zamanlarda sık kullanılan sosyal medya uygulamalarında adınıza hesaplar açılıp yasalara uygun olmayan paylaşımlar yapılabilir.

 

Hızlıca yapmanız gereken bir diğer şey ise hesap şifrelerinizi değiştirmek. Mailiniz, banka uygulaması giriş şifreniz gibi bilgileri vakit kaybetmeden değiştirin.

 

Üçüncü sırada ve belki de en önemlisi olan konu mevcut. Banka bilgilerinizin çalındığına inanıyor ya da bu konuda şüpheleriniz varsa bankanızı arayıp durumu açıklayın ve hesabınızda şüpheli etkinlik olup olmadığını kontrol etmelerini isteyin. Online bankacılık şifrelerinizi mutlaka değiştirin ve eğer gerekiyorsa kullanıma açık kartınızı iptal ettirin.

 

E-devlet hesabınızı düzenli olarak kontrol edin. Kontrol aralığını çok uzun tutmamaya dikkat edin. Hakkınızda sizinle alakası olmayan bir dava bile açılmış olabilir. Eğer öyleyse en kısa sürede müdahale edebilmek adına e-devlet hesabınızı belirli aralıklarla ziyaret edin.

 

Bu tip sorunlarla uğraşmamak için elinizden gelen her şeyi baştan yapmanızı öneririz. Asla güvenmediğiniz, emin olmadığınız sitelerden alışveriş yapmayın. Şifrelerinizi belirli aralıklarla değiştirin.

 
Etiketler: Veri, İhlali, Sorunu,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1